Fizinis aktyvumas ir sveikata

Kaip bebūtų liūdna, šiais laikais nemažai žmonių neįvertina sporto naudos. Vieni nekreipia dėmesio į tai, kad mažai juda, o kiti galbūt neranda laiko aktyviau pajudėti. Besivystančios technologijos daugelyje darbų leidžia žmonėms tiesiog sėdėti, didėjantis automobilių skaičius leidžia teigti, kad vis daugiau žmonių važinėja vietoj to, kad paeitų pėsčiomis.
 
Kadangi, fizinis aktyvumas visapusiškai stiprina mūsų sveikatą, tai reikėtų susimąstyti ar pakankamai judame. Tiek jaunam, tiek vyresnio amžiaus žmogui būtina sportuoti ar bent jau aktyviai judėti, kad organizmas būtų sveikas. Sporto nauda yra labai didelė.
 
Taigi, sportas:
  • didina organizmo atsparumą, todėl žmogus yra stipresnis, jį rečiau „puola“ ligos.
  • padeda įveikti stresą ir depresiją, padeda žmogui jaustis žvalesniam, pagerina nuotaiką.
  • greitina medžiagų apykaitą, todėl greičiau sudeginamos kalorijos, o tai labai svarbu norintiems sulieknėti.
  • suteikia energijos, todėl pasportavęs žmogus gali daugiau nuveikti darbe ar kitoje srityje.
  • apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o tai yra labai svarbu, nes nuo šių ligų pasaulyje miršta daugiausiai žmonių.
  • sutvirtina kaulus, raumenis ir sąnarius, žmogus tampa fiziškai stipresnis, tvirtesnis.
  • teigiamai veikia nervų sistemą, padeda susikaupti, sukoncentruoti dėmesį, todėl pagerėja mokymasis, darbingumas.
Fizinis aktyvumas yra tiesiogiai susijęs su nutukimu. Jei žmogus mažai juda, valgo nesveiką maistą, tai ir nutukimo rizika yra labai didelė. Dėl šių priežasčių gali išsivystyti įvairios ligos, tokios kaip diabetas, hipertenzija, insultas, osteoartritas, širdies ligos ir kitos. Todėl, judėjimas yra būtinas žmogaus gyvenime. Kiekvienas turėtų atrasti laiko pajudėti ir bent pusvalandį per dieną skirti mankštelei.
Pradėti sportuoti niekada nebus per vėlu, reikia tik turėti noro ir pasirinkti sau priimtiną sporto rūšį, kad fizinis aktyvumas būtų malonumas, o ne kančia. Yra daugybė fizinio judėjimo būdų. Galima rinktis intensyvų pasivaikščiojimą, bėgiojimą, plaukimą, įvairius žaidimus (krepšinį, tenisą, tinklinį ir kt.), šokius, važinėjimasi dviračiu, sportavimą sporto klube ar mankštą namie.
Labai svarbu sportuojant - nepersistengti. Reikia įvertinti savo galimybes, nes per didelis fizinis krūvis gali pakenkti sveikatai, galimos įvairios traumos (pvz. raumenų, raiščių patempimai). Atliekant mankštą svarbu mokėti tiksliai atlikti vieną ar kitą pratimą, kad išvengtumėte susižalojimų. Taip pat būtina žinoti, kad sergant kai kuriomis širdies ligomis (širdies ydos, miokardo ligos ir kt.) reikia riboti fizinį krūvį, nes ligonių širdis yra silpnesnė ir gali „nesusitvarkyti“ esant dideliam jos apkrovimui.
 
Esant didesniam fiziniam krūviui, organizmui reikia daugiau mineralų, kurie labai svarbūs mūsų organizmui.
 
Kalcis - suteikia kaulams tvirtumo, apsaugo nuo kaulų lūžių. Šaltiniai: pienas ir jo produktai, kopūstai, brokoliai, sojos pupelės.
 
Fosforas - svarbus reguliuojant organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Šaltiniai: mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, riešutai.
 
Magnis - būtinas nervų ir raumenų veiklai, raumenų atsipalaidavimui. Šaltiniai: Lapinės daržovės, riešutai, grūdiniai augalai.
 
Kalis - būtinas nervų ir raumenų veiklai, taip pat padeda reguliuoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, reguliuoja organizmo skysčių osmosinį slėgį. Šaltiniai: grikiai, bananai, slyvos.
 
Natris - būtinas vandens balansui, rūgščių ir šarmų pusiausvyrai, osmosiniam slėgiui palaikyti. Šaltiniai: valgomoji druska (bet jos rekomenduojama kuo mažiau suvartoti).
 
Chloras - būtinas rūgščių ir šarmų pusiausvyrai, osmosiniam slėgiui, normaliam raumenų dirglumui palaikyti. Šaltiniai: gyvūniniai maisto produktai (jautiena, kiaušiniai, pieno produktai).
 
Siera - įeina į kremzlinio audinio sudėtį chondroitinsulfato pavidalu. Šaltiniai: mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, pupos.
 
Reikėtų stengtis valgyti daugiau maisto produktų, kuriuose yra šių mineralinių medžiagų, kad organizmas jų gautų rekomenduojamą paros normą. Taip pat galima rinktis maisto papildus.
Na, o valgydami nepamirškite pagalvoti, ką galėtumėte nuveikti, kad fiziškai pajudėtumėte.